Aktualności

szkoła lo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

We wtorek, 30. marca odbył się finał pierwszej edycji Olimpiady Wiedzy o Prawie i Wymiarze Sprawiedliwości, którego organizatorem jest Instytut Sprawiedliwości w Warszawie. Bardzo wąska specjalizacja i duże wymagania wobec uczestników w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i w finale.
Nasz uczeń, po raz kolejny udowodnił, że z wiedzy o społeczeństwie, a zwłaszcza w dziedzinie prawa jest najlepszy.
Damian został Laureatem pierwszego miejsca, a to jego wrażenia:

krystyna rybacka

Horoskopy, jeśli im w ogóle wierzyć, są na życie - na to, co jutro, co za tydzień, za miesiąc, za rok, może nawet i na lata całe. Poetyckie horoskopy, a tym akurat bezwzględnie wierzyć trzeba, są zupełnie inne. Inne, bo na zawsze – i na życie, i na śmierć, i na wieczność. Otwieram jeden z nich, by pod datą Twoich urodzin – 16 kwietnia – przeczytać ze wzruszeniem słowa, które (jakie to niezwykłe, prawda?) rysują znajomy i bliski kształt Twojej osoby:

 

„Przeszłość jest to dziś tylko cokolwiek dalej
To zdanie wziąłem z Norwida ale nie jest to moją prawdą
Ja muszę jeździć o ileż dalej
Ja muszę jeździć za ciemne morze
Po dwie rękawiczki które nie są do pary” (Adam Ważyk, Tamto)

 

Nie wiem, jakie zdania brałaś dla siebie z Norwida i czy lubiłaś go bardziej czy mniej, ale wiem, że na pewno lubiłaś o nim i o wszystkich innych ludziach pióra rozmawiać, drążyć zawiłości ich losów i meandry ich artystycznie skłębionych myśli. Na lekcjach były zawsze trudne i ważne pytania, ale przecież na łatwe i nieważne szkoda tak szybko, zbyt szybko mijającego czasu. Były zawsze wysokie wymagania stawiane sobie i innym, ale przecież bez nich, każdy to przyzna, nie dałoby się ruszyć z miejsca, a co dopiero „jeździć dalej”, hen, „za ciemne morze”. I była zawsze pasja, błysk w belferskim oku, zaangażowanie oraz - wydawało się - niespożyta energia, która udzielała się uczniom i nauczycielom. I była zawsze życzliwa troska „matki obserwatorki”, jak o sobie pół żartem, pół serio mawiałaś. Ci, którzy jej doświadczyli, do dziś zapewne przechowują wdzięczność w życzliwej o Tobie pamięci. W szkolnej legendzie, idącej przez uczniowskie pokolenia, zachowała się opowieść o pytaniu, które standardowo i z upodobaniem szczególnym do „Lalki” Bolesława Prusa stawiałaś uczniom – jaki rozmiar rękawiczek nosiła Izabela Łęcka? Horoskop potwierdza prawdziwość tej legendy, a nam podsuwa olśniewającą myśl, że nie ma pytań niewłaściwych i zbędnych, a ich sens staje się dla nas czytelny i oczywisty w momencie zupełnie innym niż ten, w którym były stawiane. Tak, całe życie składa się przecież ze szczegółów i cała prawda o naszym świecie udziela się w szczegółach. Taka jest siła i moc drobiazgów. Ktoś zaprzeczy?

Droga Krystyno, Krysiu! Wszyscy, którzy Cię znaliśmy, wiemy, że skoro wyprawiłaś się już za to „ciemne morze”, a są tam rzeczywiście jakieś rękawiczki „nie do pary”, to właśnie Ty je znajdziesz i na pewno zrozumiesz, na czym polega ich niezwykły sekret. Dziś pogrążeni w smutku pożegnania z Tobą dziękujemy Ci za spotkanie, obecność i wszystkie doświadczenia, które zbliżyły nas na wspólnej drodze. Mamy nadzieję, że kiedyś w tej „przeszłości, która jest dziś, ale cokolwiek dalej”, stojąc „nad wodą wielką i czystą”, zechcesz z nami porozmawiać o rękawiczkach, zwłaszcza o tych najbardziej zadziwiających, bo nie do pary.

 

Renata Czaja

 

 

 

2021zlotoBezTlaDzięki sukcesom Damiana Błaszki z klasy 3e oraz Maksymiliana Terzyka z klasy 2a1, decyzją Wysokiej Kapituły X Ogólnopolskiego Rankingu Olimpijskiego Europejskich Szkół Praworządności nasza szkoła została uhonorowana tytułem:
ZŁOTEJ EUROPEJSKIEJ SZKOŁY PRAWORZĄDNOŚCI RP w 2021 r.

 

 

 

 

 

plakat streaming

LO fotkaFilmowy konkurs "Z CHEMIĄ ZA PAN BRAT" jest organizowany przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Celem głównym konkursu było zachęcenie uczniów do uczenia się chemii oraz pokazanie chemii jako ciekawej i interesującej nauki. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach, dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.
Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza we Wrześni reprezentowały uczennice klasy 1E: Martyna Pluta oraz Monika Sobkowiak. Prace uczniów są oceniane przez komisję konkursową. Po ogłoszeniu listy finalistów odbędzie się głosowanie zgodnie z zapisami w regulaminie konkursu, o czym będziemy informować Państwa na bieżąco.
Dziękujemy bardzo naszym wspaniałym uczennicom za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie konkursowego filmu.
Trzymamy za dziewczyny mocno kciuki i życzymy sukcesów w finale!
Zapraszam Państwa do oglądania filmu:

NAZWA ZESPOŁU: LO_WRZEŚNIA_CHEMIA1
LINK DO FILMU KONKURSOWEGO: https://www.youtube.com/watch?v=nROgRNd1vW4&list=PLV6TuO4U353NrMngAjGCBXVWtzqOx7jwt&index=94

Justyna Borowczyk

 

 

 

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

logo UE rgb 1

logo taplo

logo karta szkolna

dopalacze nafb kopia

Kontakt

kontakt

bip logo

2021 zloto esp rp

JLCF logo POL

akcja żonkile

szkola dialogu 2019

bohaterON

wolontariat z klasą

magisterscholasticus